Sedm smrtelných hříchů 3

Přidat na Seznam

Popdořte nás

Sledujte Mojevideo.g6.cz na Facebooku

*** Více informací na http://www.filmexport.cz/ ***

Hněv
Hněv je hřích, jenž zabíjí. Záchvaty zuřivosti trpěl již prorok Mojžíš. Bájní spartští válečníci se před bitvou oddávali meditaci, aby se zbavili hněvu. Italský básník Dante Alighieri vyhradil v Božské komedii prchlivcům pátý z devíti kruhů pekla, v němž měli navěky rvát jeden druhému údy. Démonologové tvrdí, že hněv je ve skutečnosti stav, kdy se lidského těla zmocní démon Amon. Dnešní vědci zabývající se lidským mozkem jsou ovšem přesvědčeni, že emoci hněvu nalezli v mozkovém jádru zvaném amygdala. Má tedy hněv démonický, anebo ryze chemický původ?

Lakomství
Lakomství Bible odsuzuje jako hřích v desátém přikázání, v němž se praví: „Nebudeš závistivý ani chamtivý“. Lakomství bylo považováno za hanebné již za biblických časů Mojžíše. Přesto stálo u zrodu mocných říší a bylo příčinou i jejich zkázy. Ač proti tomuto hříchu brojili všichni moudří mužové od Aristotela až po Ježíše, v 18. století ekonom Adam Smith dospěl k teorii, že samotný kapitalismus je v podstatě založen na lakomství. Dnes se mnohým jako hřích nejeví.

Lenost
Jednoduše řečeno, lenost je hříchem lenivých. Středověcí teologové byli toho názoru, že lenost může přivést člověka do pekla. Někteří vědci se ovšem domnívají, že lenost ve skutečnosti mohla být středověkou diagnózou pro klinickou depresi. Je to tedy hřích nebo nemoc? V dějinách byla lenost léčena mnoha způsoby. Ve starověkém Řecku používali lékaři léčivé rostliny, středověcí mniši předepisovali lenochům modlitby a půst a moderní medicína 20. století bojovala proti nedostatku elánu injekcemi s extraktem z kozích žláz.


DNEŠNÍ TRENDY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *